Rozwiązania automatyzujące procesy w przypadku laserów EM-Smart, to różne możliwości ich ustawienia i zastosowania. Najważniejszą cechą jest możliwość łatwego demontażu urządzeń EM-Smart i ich dostosowania do szczególnych potrzeb linii technologicznej, miejsca montażu gniazda roboczego, na którym możemy realizować potrzebę znakowania laserowego.
Realizować możemy bardzo różne potrzeby. Do wykorzystania mamy sterowanie sygnałem, standardowo przeznaczonego dla przycisku nożnego, co pozwala sterować wiązką lasera. Wykorzystać to możemy do bardzo wielu zastosowań m.in. do sterowania zamknięciem drzwi lub innego systemu zabezpieczenia dla  zachowania bezpieczeństwa pracy. Na przykład, do czasu gdy nie jest zamknięta zasłona, drzwi lub element chroniący miejsce pracy, wiązka lasera nie będzie wyzwolona. W momencie zamknięcia styku, gdy zasłona została zamknięta mamy możliwość pracy z urządzeniem. Pozwala to w miejscach otwartych np. na hali odpowiednio zabezpieczyć miejsce pracy urządzenia. Zasadniczym celem jest ochrona oczu przed przypadkowym odbiciem wiązki, w szczególności podczas znakowania przedmiotów i części metalowych, w szczególności błyszczących, mogących odbić promień.

Ze względu, że urządzenie możemy również umieszczać wykorzystując jego modułowość, małą obudowę, którą łatwo podczepić z boku, pod lub nad linią produkcyjną, i do długości światłowodu umieścić w innym miejscu głowicę z soczewką.
Przykładem takiego rozwiązania może być znakowanie daty i numeru partii produktu na tubkach. Obudowa została podczepiona z boku maszyny na profilach aluminiowych. Do urządzenia dodano do sterowania tablet dotykowy, a samą głowicę ustawiono na wprost systemu obrotowego maszyny napełniającej i zaciskającej tubki. Urządzenie po napełnieniu tubki, przemieszcza je przed głowicę z laserem.
Do urządzenia został dodany czujnik, dzięki któremu laser rozpoznaje, czy w polu z tubką jest ona umieszczona czy jej nie ma. Sam czujnik wykorzystuje złącze PS przycisku nożnego do automatycznego wyzwolenia wiązki. W chwili, gdy przedmiot został znaleziony, i czujnik zadziała, laser wyzwala wiązkę z ustaloną sekwencją znaków, znakując tubkę.
To jeden z przykładów wykorzystania i możliwości podłączenia czujnika do lasera EM-Smart oraz swobody w jego zabudowie, dzięki jego małym gabarytom i modułowej budowie..